eng
Vladimír Suchánek

Vladimír Suchánek

(1933 - 2021)

Studoval Pedagogickou fakultu Karlovy univerzity v Praze u profesorů C. Boudy a K. Lidického. V roce 1960 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru profesora Vladimíra Silovského.

Je činný v oboru grafiky, malby, knižní ilustrace, známkové tvorby a exlibris.
Od 70. let minulého století byly jeho barevné litografie vystavovány v evropských galeriích, které prezentují moderní českou grafiku. Pro sběratele z celého světa vytvořil více než 300 exlibris. V České republice je známý i knižními ilustracemi a návrhy poštovních známek.

Za svou tvorbu získal celkem 27 významných cen. Uspořádl řadu samostatných výstav v České republice i v zahraničí – v Holandsku, Belgii, Německu, USA, Japonsku, Švédsku, Dánsku, Polsku a na Slovensku. Zúčastnil se téměř 300 výstav, mimo jiné mezinárodních bienále grafiky – Lublaň, Krakov, Paříž, Terst, Grenchen, Buenos Aires, Frechen, Bradford, Biella, Rijeka, Segovia, Tokio, Heidelberg, Norimberk, Malbork, Lodž, Frederikshavn, Berlín, Miami, Toronto, Fredrikstad a Peking.
Jeho díla jsou zastoupena v předních galeriích, muzeích a soukromých sbírkách v Česku i v zahraničí, například ve sbírkách Národní galerie v Praze, Albertina Wien, Rockford Prints Museum a v řadě dalších veřejných a soukromých sbírek. Od roku 1995 je předsedou SČUG Hollar.


V roce 1997 byl jmenován členem Evropské akademie věd a umění se sídlem ve Vídni.

V roce 2006 dostal státní vyznamenání Medaile Za zásluhy III. stupně.

 

 Díla na prodej