eng
Jan Hladík

Jan Hladík

(1927 - 2018)

Vystudoval Státní grafickou školu a poté ateliér užité malby a textilního výtvarnictví u profesora A. Fišárka na VŠUP v Praze.
Rodina Jana Hladíka byla za minulého režimu pronásledována, proto těžko hledal zakázky v oboru textilní tvorby, soukromě tvořil grafiky, kresby a keramiku, občas ilustroval knihy. Od roku 1958 vznikly jeho první tapiserie s abstraktními motivy podle vlastních grafických předloh. Souběžně s tvorbou autorských tapiserií vytvářel grafické listy (dřevořezy, linoryty, lepty a zejména kombinované techniky využívající asambláže), kresby temperou a olejomalby.
V roce 1960 se účastnil trienále v Miláně a poté několikrát bienále tapiserie v Lausanne.
Od poloviny 60. let lze Hladíkovy práce zařadit do proudu nové figurace s přesahy směrem k materiálové abstrakci. Tehdy vznikla ucelená série rozměrných monotypů kombinujících na nekonvenčních kovových matricích (zrezivělé kusy plechu, kruhové terče značek) malbu olejem s útržky textilu a jiných materiálů.

Díla Jana Hladíka jsou zastoupena mimo jiné ve sbírkách Národní galerie, Uměleckoprůmyslového muzea, Slovenské národní galerii v Bratislavě a v zahraničních galeriích v Lausanne, Chicagu, Lodži a Tokiu.
 Díla na prodej