eng
Jiří Šorm

Jiří Šorm

*1957

Umělec, kterého lákají exotické země, podnikl celou řadu dobrodružných cest a nechal se inspirovat atmosférou a prostředím dalekých krajin. Žil s africkými kmeny, procestoval část Jižní Ameriky, Nepál a Indii, cestoval po Austrálii a na Srí Lance pomáhal v oblastech zasažených tsunami.

Jiří Šorm vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, ve svém díle hledá souvislost mezi pravěkým uměním a jeho vazbou na současnost. Inspiraci nachází u domorodých kmenů, se kterými se na svých cestách setkává. Velmi intenzivní je autorova hra s barvou a světlem - tmavé obrazy zaznamenávají skrytou sílu energie, která je potlačována, ale i přesto stále přítomna. Barevné obrazy jsou spontánními obrazy intuitivní malby, jak autor cítí barevný život domorodých kmenů, tam nechává malovat pouze podvědomí. Je bytostný figuralista, i když jeho figury se postupně fragmentují a zjednodušují do polohy abstraktního symbolu.

Pracuje v oborech malba, grafika, kresba, socha, porcelán a prostorové projekty do architektury. Je zastoupen v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Je členem výtvarného spolku Mánes, Unie výtvarných umělců Olomoucka a občanského sdružení Checo Art.Díla na prodej