eng

29. Domácí úkol - Zátiší | 11.11. – 15.1.2023

Domácí úkoly jsou zpět! Dříve, než s našimi umělci oslavíme jubilejní 30. výstavu, připravili jsme si pro ně v(d)ěčné, za to velmi kreativní téma. Přijďte se mezi 13.11 2022 - 15.1 2023 přesvědčit, že se ve světě Zátiší originalitě meze nekladou. 

Těšit se můžete na díla umělců, jakými například jsou: Zdeněk Janda, Boris Jirků, Radovan Pauch, Tyleček, Ladislav Vlna, Jiří Samek, Mirka Mádrová či František Hodonský. 

 

Monika Lipinová, ze zahájení výstavy Zátiší dne 14.11.2022 v Galerii La Femme:

Někdo si myslí, že zátiší je nuda, že se tam nic neděje. Já si to nemyslím.
Slovo zátiší sice signalizuje, že půjde o žánr, který má zklidňovat, navozovat pocit pohody a harmonie, zútulňovat náš domov. Mít doma alespoň jedno zátiší je fajn, zvlášť, když přijdete po náročném dni domů, chcete se trochu uklidnit, nadechnout, odpočinout si.
Ovšem, má-li zátiší tu správnou kompozici, a když stíny a barvy rozehrají svůj koncert, zjistíte, že v tom zdánlivém tichu si spolu jednotlivé předměty začínají povídat. Před námi se odehrávají vztahy a příběhy. Záleží už jen na naší fantazii.
I pro umělce se otevírá obrovská škála kreativity, tisíce způsobů, jak si zátiší poskládat, tisíce možností, jak příběhy poskládat.
Zátiší vlastně žije. Možná odsud se v anglosaských jazycích říká zátiší still life, still leben … , tedy stálý život. Naproti tomu v románských jazycích nature morte, natura morta, naturaleza muerta, tedy mrtvá krajina. Rozhodně preferuji ten optimističtější výraz.
Každopádně, zátiší je žánr, který rozhodně není mrtvý, ale je still live.

 

 


Vernisáž Zátiší