eng

Dita Perrier a Miroslav Pošvic | 10.6. – 30.6.2019

 Společná výstava dvou umělců tvořících především abstrakci.

 

Dita Perrier

(* 1975)

Vystudovala SUPŠ v Uherském Hradišti v ateliéru užité a dekorativní malby v architektuře Miroslava Maliny a dále pokračovala na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně v ateliéru figurální malby Radoslava Kutry a prof. Jiřího Načeradského. Už na studiích vytvořila několik velkých nástěnných realizací maleb: Stvoření světa (Uherské Hradiště), Bajky (Dětská klinika Fakultní nemocnice v Olomouc). Po studiích pokračovala v nástěnných malbách na dětských odděleních nemocnice Léon Bérard v Lyonu a v nemocnici ve Vienne ve Francii. V současnosti žije a tvoří v Lyonu ve Francii. Inspiraci ke své tvorbě hledá ve vývoji mezilidských a partnerských vztahů mezi mužem a ženou. V jejich obrazech s čistě barevnou monumentální kompozicí si je pak každý může interpretovat podle svých vlastních niterných citových prožitků nebo momentálního citového rozpoložení.
Obrazy jsou malovány enkaustikou, technikou starou 20 000 let, kterou používali malíři starého Egypta a antiky. Při enkaustice se míchají barvy s včelím voskem, a tak se malba zachovala dodnes.

 

Miroslav Pošvic

(1959)

Vystudoval Průmyslovou školu grafickou, zabývá se volnou grafikou, kresbou, malbou a sochou.
Etabloval se v oboru litografie, malba mu však dovoluje mazlit se s barvou, využívat její transparentnosti i plasticity, pohrávat si s modelací tvarů a jejich stínů, nořit se do hloubky prostoru. Jeho imaginární světy oscilují mezi makro a mikrokosmem. Jeho obrazy jsou metaforou prostých emocí i jejich fyzických projevů, jako je svírání žaludku v radostném očekávání, jizvy na těle i na duši, postupná eroze paměti. Ani když zpracovává velká, hluboce intimní dramata, nikdy nezabíhá do patosu. Vždy si uchovává humorný nadhled, pracuje s nadsázkou.

 

 

 


Vernisáž Dita Perrier a M. Pošvic


Profily umělců